Skorygowanie VAT jest niemożliwe, gdy nie można oddać konsumentowi różnicy
Późniejsza zmiana stawki VAT na niższą, dotycząca klientów indywidualnych, na rzecz których sprzedaż dokumentowana była tylko paragonem, nie daje podstaw do korekty.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 23 lutego 2017 r. (I SA/Po 1063/16).
Stan faktyczny
Firma prowadzi ośrodek sportowo-rekreacyjny typu „aquapark". W związku z tą działalnością wystąpiła wcześniej o wykładnię czy do sprzedaży biletów uprawniających klientów do korzystania z saun, basenów sportowych i aquaparku ma zastosowanie 8-proc. VAT. Fiskus potwierdził to stanowisko. Spółka do tej pory do sprzedaży biletów stosowała 23-proc. stawkę VAT. Po uzyskaniu korzystnej interpretacji uważa, że ma prawo do korekty stawki i kwoty VAT z 23 na 8 proc., a w konsekwencji - korekty deklaracji VAT.
Z wniosku wynikało, że nabywcami usług były firmy, ale przede wszystkim klienci indywidualni. W przypadku firm podatniczka planowała korektę poprzez wystawienie faktur korygujących. Miała jednak wątpliwości jak skorygować VAT w odniesieniu do klientów indywidualnych, dla których sprzedaż zaewidencjonowano na kasie rejestrującej. Spółka zauważyła, że w obowiązujących przepisach nie przewidziano wyraźnie możliwości skorygowania błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży i podatku należnego, gdy błąd nie jest efektem oczywistej omyłki. Zapewniła jednak, że zwróci część ceny, która została pobrana z powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta