Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyktat polityki na rynkach

13 kwietnia 2017 | Ekonomia
Waluty, dług i surowce reagują na ryzyko polityczne
źródło: Rzeczpospolita
Waluty, dług i surowce reagują na ryzyko polityczne

Zmniejszona płynność w połączeniu z niepokojącymi informacjami ze świata znów skłaniają inwestorów do ostrych reakcji. Zyskują m.in. złoto i ropa. hubert kozieł

Ryzyko polityczne znów mocno daje o sobie znać na rynkach, co szczególnie widać w notowaniach złota – kruszcu tradycyjnie uznawanego za dobrą formę zabezpieczania majątku w czasach kryzysowych. Złoto zdrożało do poziomu sprzed wyborów prezydenckich w USA. Za uncję kruszcu płacono w środę po południu nawet 1278 dol., o prawie 11 proc. więcej niż na koniec zeszłego roku. Przez ostatni miesiąc kruszec zdrożał o niemal 6 proc., co analitycy tłumaczą głównie wzrostem ryzyka geopolitycznego.

Czynników tego ryzyka jest wiele: niedawne amerykańskie bombardowania Syrii, możliwa konfrontacja USA z Koreą Północną, pogorszenie relacji Waszyngtonu z Moskwą, zamachy terrorystyczne w Europie, zbliżające się referendum konstytucyjne w Turcji, kryzys polityczny w RPA czy nadchodzące wybory prezydenckie we Francji.

Katalog gróźb

– Przy napięciach geopolitycznych wzrost ceny złota może być podtrzymany również w czasie długiego świątecznego weekendu. Nasz wstępny cel dla złota to 1307 dol. za uncję, ale musiałoby dojść do poważnej eskalacji napięć geopolitycznych, by został on przebity. Taka eskalacja mogłaby doprowadzić do wzrostu cen do 1380–1400 dol. za uncję, ale sprawa musiałaby być naprawdę poważna – twierdzi Jeffrey Halley, analityk z firmy Oanda Corp.

Niepokój daje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10725

Wydanie: 10725

Spis treści
Zamów abonament