Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatne nadgodziny także w systemie zadaniowym

08 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Ewelina Żakowska

Stosowanie zadaniowego czasu pracy nie oznacza, że pracownik jest pozbawiony wynagrodzenia za pracę nadliczbową. Ma do niego prawo, gdy zakres powierzonych mu zadań uniemożliwia ich wykonanie w normalnym czasie pracy.

W ocenie wielu pracodawców zadaniowy system czasu pracy jest atrakcyjną alternatywą w stosunku do pozostałych systemów czasu pracy przewidzianych w kodeksie pracy. Pracownik zatrudniony w tym systemie nie jest bowiem rozliczany z liczby przepracowanych godzin, ale z wykonania zadań przydzielonych mu do realizacji.

Wymiar obowiązuje

Jednak pracodawcy zapominają, że elastyczność nie oznacza pracy nienormowanej czy nielimitowanej. Przysługujące im uprawnienie do określenia wymiaru zadań dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy nie jest równoznaczne z możliwością zobowiązania go do wykonywania pracy w nienormowanym wymiarze.

Wymiar zadań realizowanych przez pracownika zatrudnionego w tym systemie czasu pracy powinien być tak ustalony, aby powierzone zadania mogły być wykonane w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli w ciągu 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Dodatkowo tych zadań nie można ustalać w sposób doraźny, poprzez wydawanie każdego dnia poleceń przez przełożonego. Pracodawca powinien je określić w dokumencie kreującym treść stosunku pracy (w umowie o pracę, regulaminie pracy).

Konsekwencją powierzenia pracownikowi zadań, których wykonanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament