Płatne nadgodziny także w systemie zadaniowym
Stosowanie zadaniowego czasu pracy nie oznacza, że pracownik jest pozbawiony wynagrodzenia za pracę nadliczbową. Ma do niego prawo, gdy zakres powierzonych mu zadań uniemożliwia ich wykonanie w normalnym czasie pracy.
W ocenie wielu pracodawców zadaniowy system czasu pracy jest atrakcyjną alternatywą w stosunku do pozostałych systemów czasu pracy przewidzianych w kodeksie pracy. Pracownik zatrudniony w tym systemie nie jest bowiem rozliczany z liczby przepracowanych godzin, ale z wykonania zadań przydzielonych mu do realizacji.
Wymiar obowiązuje
Jednak pracodawcy zapominają, że elastyczność nie oznacza pracy nienormowanej czy nielimitowanej. Przysługujące im uprawnienie do określenia wymiaru zadań dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy nie jest równoznaczne z możliwością zobowiązania go do wykonywania pracy w nienormowanym wymiarze.
Wymiar zadań realizowanych przez pracownika zatrudnionego w tym systemie czasu pracy powinien być tak ustalony, aby powierzone zadania mogły być wykonane w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli w ciągu 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Dodatkowo tych zadań nie można ustalać w sposób doraźny, poprzez wydawanie każdego dnia poleceń przez przełożonego. Pracodawca powinien je określić w dokumencie kreującym treść stosunku pracy (w umowie o pracę, regulaminie pracy).
Konsekwencją powierzenia pracownikowi zadań, których wykonanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta