Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatne nadgodziny także w systemie zadaniowym

08 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Ewelina Żakowska

Stosowanie zadaniowego czasu pracy nie oznacza, że pracownik jest pozbawiony wynagrodzenia za pracę nadliczbową. Ma do niego prawo, gdy zakres powierzonych mu zadań uniemożliwia ich wykonanie w normalnym czasie pracy.

W ocenie wielu pracodawców zadaniowy system czasu pracy jest atrakcyjną alternatywą w stosunku do pozostałych systemów czasu pracy przewidzianych w kodeksie pracy. Pracownik zatrudniony w tym systemie nie jest bowiem rozliczany z liczby przepracowanych godzin, ale z wykonania zadań przydzielonych mu do realizacji.

Wymiar obowiązuje

Jednak pracodawcy zapominają, że elastyczność nie oznacza pracy nienormowanej czy nielimitowanej. Przysługujące im uprawnienie do określenia wymiaru zadań dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy nie jest równoznaczne z możliwością zobowiązania go do wykonywania pracy w nienormowanym wymiarze.

Wymiar zadań realizowanych przez pracownika zatrudnionego w tym systemie czasu pracy powinien być tak ustalony, aby powierzone zadania mogły być wykonane w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli w ciągu 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Dodatkowo tych zadań nie można ustalać w sposób doraźny, poprzez wydawanie każdego dnia poleceń przez przełożonego. Pracodawca powinien je określić w dokumencie kreującym treść stosunku pracy (w umowie o pracę, regulaminie pracy).

Konsekwencją powierzenia pracownikowi zadań, których wykonanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament