Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skup owoców leśnych z dowodem wewnętrznym

08 czerwca 2017 | Dobra Firma

Przedsiębiorca, który zajmuje się nabywaniem od ludności roślin, dziko rosnących ziół, jagód i grzybów, może wpisać te wydatki do podatkowej księgi na podstawie sporządzonych przez siebie dokumentów zawierających datę i jego podpis.

- Przedsiębiorca zajmuje się skupem od ludności jagód i innych owoców leśnych. Płaci za nie gotówką. Czy wydatki na te zakupy mogą być wprowadzone do podatkowej księgi przychodów i rozchodów dowodem wewnętrznym? – pyta czytelnik.

Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać dokument, aby mógł być podstawą wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, określają przepisy rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie).

Podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne, zwane dalej „fakturami", wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami (§ 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia).

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca nie otrzymuje jednak od sprzedawców jagód i owoców leśnych faktury ani rachunku.

Stosownie do § 12 ust. 3 pkt 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament