Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie lżej, ale nic za darmo

08 czerwca 2017 | Moje pieniądze | Maciej Rudke
Aby miesięczna rata zmalała zauważalnie, trzeba istotnie wydłużyć okres spłaty, choć to z kolei mocno zwiększy koszt odsetek.
źródło: Fotolia
Aby miesięczna rata zmalała zauważalnie, trzeba istotnie wydłużyć okres spłaty, choć to z kolei mocno zwiększy koszt odsetek.

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny i kupiłeś mieszkanie. Urządziłeś je już i byłbyś szczęśliwy, gdyby nie wysokie miesięczne raty. Gdy podpisywałeś umowę z bankiem, wydawało się, że obsługa kredytu nie będzie wielkim obciążeniem dla domowego budżetu. Ale doszły inne wydatki i budżet przestał się spinać. Co robić w takiej sytuacji?

Rozwiązaniem jest wydłużenie okresu spłaty kredytu mieszkaniowego. Dzięki temu zmniejszymy wysokość miesięcznej raty. Jednak aby skorzystać z takiej opcji, trzeba spełnić kilka warunków. I trzeba zdawać sobie sprawę, że operacja odbije się na całkowitym koszcie kredytu.

Sprawdź maksymalny okres spłaty

W większości banków w Polsce kredyty mieszkaniowe są sumiennej spłacane niż inne zobowiązania (np. pożyczki gotówkowe). W marcu tego roku opóźnienia w spłacie dotyczyły 4,8 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych brutto. Dla porównania, udział całości kredytów nieregularnych w kredytach udzielonych przez sektor bankowy wynosił 7,3 proc.

Zobowiązania zaciągnięte na zakup mieszkania spłacane są najlepiej, bo są uważane za priorytetowe. Klienci łatwiej podejmują decyzję, że później zapłacą np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament