Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działalność gospodarcza powinna być zgodna z ideą związku

08 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz

Katarzyna Dulewicz radca prawny, Partner w kancelarii CMS

PROBLEM Z PRAKTYKI Związki zawodowe mogą prowadzić działalność gospodarczą w celu realizacji ich zadań statutowych. Z prawnego punktu widzenia powyższe uprawnienie związków nie budzi wątpliwości. Jednak w niektórych sytuacjach może być ono wykonywane w sposób sprzeczny z celami organizacji związkowych.

Istotą działania związków zawodowych jest reprezentowanie i obrona praw, interesów zawodowych oraz socjalnych ludzi pracy. Związki zawodowe to organizacje dobrowolne, samorządne i niezależne. Większość uprawnień związkowych, m.in. wpływanie na proces tworzenia prawa, prowadzenie rokowań zbiorowych czy kontrola nad przestrzeganiem prawa, służy realizacji celów związkowych. Mimo że związki zawodowe mają uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej, taka działalność nie mieści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament