Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rutynę zostawmy robotom

08 czerwca 2017 | Ekonomia
źródło: Bloomberg

Jo Hannaford | Praca informatyków ma dziś większe znaczenie niż kiedykolwiek – ocenia w rozmowie z Grzegorzem Siemionczykiem szefowa banku Goldman Sachs ds. technologicznych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Rz: Czytała pani „Błyskawicznych chłopców" (ang. „Flash Boys") Michaela Lewisa?

Jo Hannaford: Tak.

Autor stawia tezę, że amerykański rynek finansowy jest areną licznych manipulacji. Dopuszczać mają się ich instytucje finansowe dysponujące najnowocześniejszymi komputerami, najszybszymi łączami i najzdolniejszymi programistami, dzięki którym są w stanie ogrywać pozostałych inwestorów. Goldman Sachs jest przez Lewisa zaliczany do grona manipulatorów.

To jest literacka fikcja, pewna interpretacja wydarzeń, która ma być atrakcyjna dla niewtajemniczonego czytelnika. Ja jestem programistką w sektorze finansowym od 26 lat. To, że wykorzystujemy innowacje technologiczne, jest zupełnie naturalne. Goldman Sachs to instytucja, która m.in. zarządza ryzykiem. Jest to część naszej kultury. Zaskoczyło mnie, że kwestie ryzyka nie są omówione w tej książce. Zresztą, mam wrażenie, że zbyt często się zapomina, że rewolucja technologiczna nie jest niczym nowym, ona się dzieje nieprzerwanie od stuleci.

Książka Lewisa jest jednak dowodem na to, że wykorzystanie technologii w sektorze finansowym budzi obawy części uczestników rynków. Te obawy są uzasadnione?

Ludzie w ogóle boją się technologii, mają wrażenie, że idziemy w kierunku sztucznej inteligencji. To jest nieporozumienie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament