Gdy toczy się spór, z decyzją trzeba poczekać
Fiskus nie ma kompetencji do rozstrzygania we własnym zakresie czy spółka cywilna istnieje, czy została wypowiedziana, w jakim czasie to nastąpiło i czy były ważne ku temu powody.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 10 maja 2017 r. (I SA/Gd 9/17).
Stan faktyczny
Spór w sprawie zaczął się od określenia zobowiązania w VAT dla rozwiązanej spółki cywilnej i orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej jej byłych wspólników. W trakcie postępowania odwoławczego jeden z byłych wspólników wystąpił jednak do fiskusa o jego zawieszenie. Powodem miało być wystąpienie sądu rejonowego z powództwem o ustalenie daty rozwiązania umowy spółki cywilnej.
Urzędnicy odmówili zawieszenia postępowania odwoławczego i ostatecznie utrzymali w mocy rozstrzygnięcia merytoryczne. Wskazali, że umowa spółki cywilnej została skutecznie rozwiązana 15 września 2011 r. na podstawie art. 869 § 2 kodeksu cywilnego. Świadczy o tym pismo zatytułowane „Wypowiedzenie udziału", którym jeden ze wspólników wypowiedział udział w spółce wskazując na powody. Wprawdzie żaden ze wspólników spółki cywilnej nie potrafił wskazać dokładnej daty zapoznania się przez drugiego z pismem, ale nie kwestionowano też, że do takiego zapoznania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta