Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy toczy się spór, z decyzją trzeba poczekać

08 czerwca 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Fiskus nie ma kompetencji do rozstrzygania we własnym zakresie czy spółka cywilna istnieje, czy została wypowiedziana, w jakim czasie to nastąpiło i czy były ważne ku temu powody.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 10 maja 2017 r. (I SA/Gd 9/17).

Stan faktyczny

Spór w sprawie zaczął się od określenia zobowiązania w VAT dla rozwiązanej spółki cywilnej i orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej jej byłych wspólników. W trakcie postępowania odwoławczego jeden z byłych wspólników wystąpił jednak do fiskusa o jego zawieszenie. Powodem miało być wystąpienie sądu rejonowego z powództwem o ustalenie daty rozwiązania umowy spółki cywilnej.

Urzędnicy odmówili zawieszenia postępowania odwoławczego i ostatecznie utrzymali w mocy rozstrzygnięcia merytoryczne. Wskazali, że umowa spółki cywilnej została skutecznie rozwiązana 15 września 2011 r. na podstawie art. 869 § 2 kodeksu cywilnego. Świadczy o tym pismo zatytułowane „Wypowiedzenie udziału", którym jeden ze wspólników wypowiedział udział w spółce wskazując na powody. Wprawdzie żaden ze wspólników spółki cywilnej nie potrafił wskazać dokładnej daty zapoznania się przez drugiego z pismem, ale nie kwestionowano też, że do takiego zapoznania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament