Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Albo kasa fiskalna, albo ewidencja sprzedaży

08 czerwca 2017 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Przesunięcia towarów handlowych oraz materiałów podstawowych między zakładami należącymi do tego samego przedsiębiorcy muszą być udokumentowane dowodami wewnętrznymi.

- Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi sprzedaż pieczywa w kilku należących do niego kioskach. W każdym kiosku znajduje się kasa fiskalna. Podatnik prowadzi podatkowa księgę przychodów i rozchodów. Czy musi jeszcze prowadzić ewidencję sprzedaży? Jak dokumentować przesunięcia pieczywa pomiędzy poszczególnymi kioskami? – pyta czytelniczka.

Do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów są zobowiązane m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą (zob. art. 24a ust. 1 ustawy o PIT oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie).

Stosownie do § 9 ust. 3 rozporządzenia, w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego księgi muszą znajdować się w każdym zakładzie. Podatnik może jednak prowadzić jedną księgę w miejscu wskazanym jako jego siedziba, pod warunkiem że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, a w razie wykonywania działalności określonej w § 6 rozporządzenia (tj. działalności kantorowej lub prowadzenia lombardu) – również ewidencje określone w tym przepisie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament