Zanurzyć się w luksusie
Profesjonalne spa w hotelu to inwestycja rzędu kilkuset tysięcy złotych. A budowa obiektu przeznaczonego na spa i wellness to wydatek od 50 mln zł w górę.
I nie należy liczyć, że taka inwestycja zwróci się szybko; w tym przypadku markę buduje się latami. Zresztą w prawdziwym spa wszystko powinno odbywać się powoli.
Rozwojowi tego segmentu turystyki towarzyszy w Polsce zmiana stylu wypoczynku. Z raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki z 2016 r. wynika, że w ostatnich latach pojawił się nowy model turysty, a 30 proc. badanych zadeklarowało, że od dłuższych wakacji woli częste i krótkie wypady. Dla hotelarzy oznacza to napływ gości w weekend. A w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych to oni właśnie generują nowy popyt na usługi spa. Dlatego takich obiektów przybywa.
Kto więc w Polsce korzysta ze spa, skoro pobyt w takim ośrodku wiąże się ze sporymi wydatkami, a weekendowy wypad kosztuje przynajmniej 1000 zł na osobę? Z badania firmy doradczej KPMG wynika, że jedna czwarta respondentów regularnie korzysta z hoteli pięciogwiazdkowych, a właśnie w takich można liczyć, że spa będzie profesjonalne. Z kolei w najzamożniejszej grupie biorącej udział w badaniu (osoby o miesięcznych dochodach brutto ponad 20 tys. zł) w takich hotelach regularnie bywa 42 proc. 17 proc. zawsze wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta