Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uproszczone nie znaczy łatwiejsze

08 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Od 1 czerwca br. dwukrotnie – z 10 000 zł do 20 000 zł – podniesiono wartość przedmiotu sporu w sprawach, w których zastosowanie ma postępowanie uproszczone. W tym trybie będzie rozpoznawana większość spraw pracowniczych o zapłatę.

1 czerwca 2017 r. wszedł w życie pakiet zmian w ustawach mających ułatwić życie przedsiębiorcom. Jedną z korekt jest podniesienie do 20 000 zł wartości przedmiotu sporu w sprawach, w których zastosowanie znajdzie postępowanie uproszczone.

Zmiana jest dedykowana procesom między przedsiębiorcami. Dotknie jednak także strony sporów pracowniczych. Jak się wydaje, objęcie postępowaniem uproszczonym spraw o wartości przedmiotu sporu do 20 000 zł spowoduje, że w tym trybie postępowania rozpoznawana będzie większość pracowniczych spraw o zapłatę.

Warto przypomnieć odmienności postępowania uproszczonego w porównaniu do zwykłego. Wbrew nazwie postępowanie uproszczone nie zawsze jest prostsze niż zwykłe.

Trzeba wypełnić formularz

Najważniejszą odmiennością postępowania uproszczonego w porównaniu ze zwykłym postępowaniem jest obowiązek składania niektórych pism na urzędowych formularzach. W pierwszej kolejności dotyczy to pozwu.

Po ustaleniu, że sprawa podlega rozpoznaniu w takim postępowaniu, etatowiec lub jego pracodawca powinien zaopatrzyć się w formularz pozwu. Można go otrzymać w każdym sądzie lub pobrać z internetu, np. ze stron BIP sądów powszechnych lub Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

Błędy w pozwie wydłużą postępowanie

Nad każdą z rubryk formularza pozwu znajduje się pouczenie o sposobie jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament