Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od zakazu konkurencji można odstąpić

08 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Paulina Janas
źródło: Rzeczpospolita

W umowie lojalnościowej, która ma obowiązywać po ustaniu zatrudnienia, warto zawrzeć klauzulę o możliwości odstąpienia od niej. Pozwala to pracodawcy zwolnić się ze swojego zobowiązania nawet bezkosztowo.

W związku z rozwojem gospodarczym oraz związanym z nim zwiększeniem poziomu konkurencyjności przedsiębiorstw, pracodawcy coraz częściej decydują się na dodatkowe zabezpieczenie swoich interesów poprzez zawieranie z pracownikami umów o zakazie konkurencji. Z osobami mogącymi mieć dostęp do szczególnie ważnych informacji (np. planów finansowych spółki, strategii marketingowych, list klientów czy know-how), firmy mogą podpisać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Zmiana okoliczności

W praktyce umowy są często zawierane na długie okresy. Ostatecznie może się to okazać problemem, jeśli informacje, do których miał dostęp pracownik, utraciły swój strategiczny charakter, a w umowie nie przewidziano możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. Oznacza to bowiem konieczność wypłaty na rzecz pracownika odszkodowania, mimo że firma nie widzi już ryzyka naruszenia swoich interesów.

Takich sytuacji łatwo uniknąć. Do umów o zakazie konkurencji znajdują bowiem odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące rozwiązywania umów poprzez wypowiedzenie, odstąpienie czy ziszczenie się określonego warunku rozwiązującego (wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2006 r., II PK 126/06). Zapobiegliwy pracodawca powinien umieścić w umowie postanowienia dopuszczające jej wcześniejsze rozwiązanie, bowiem możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament