Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekord zielonych mocy znacznie niższym kosztem

08 czerwca 2017 | Kraj
Polska miała ok. 8,4 GW mocy w OZE na koniec  marca br. od początku roku przybyło raptem 26 MW
źródło: Rzeczpospolita
Polska miała ok. 8,4 GW mocy w OZE na koniec marca br. od początku roku przybyło raptem 26 MW

Produkcja prądu z wiatru i słońca jest coraz tańsza. Staje się konkurencją dla węgla. To pociąg, którego nie da się zatrzymać – twierdzą eksperci. Aneta Wieczerzak-Krusińska

Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) na świecie spadła o 22,6 proc., do 241,6 mld dolarów – wynika z najnowszego raportu organizacji REN21 (Renewable Energy Policy Network for the 21st Century).

Niższe wydatki to nie efekt spowolnienia na rynku, tylko znaczącego spadku kosztów instalacji zielonych mocy. Bo tych przybyła rekordowa ilość. Jak podliczają eksperci REN21 w 2016 r. zainstalowano 161 GW w OZE, zwiększając światowy potencjał o blisko 9 proc. wobec 2015 r., do prawie 2,02 TW.

Konkurencja dla węgla

To głównie zasługa dynamicznego rozwoju elektrowni słonecznych (47 proc. zainstalowanych w ub.r. mocy w OZE), ale także wiatrowych (34 proc.) i wodnych (15,5 proc.). Pierwsze dwie technologie wskazano jako już konkurencyjne wobec paliw kopalnych. Szybciej dzieje się to w krajach, gdzie prawo sprzyja rozwojowi OZE. Chodzi przy tym nie o wysokość dopłat, co o stabilność regulacji. Ona wpływa na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament