Lokalny sposób na braki prądu
Jacek Jaśkiewicz, Aleksander Śniegocki, Arkadiusz Węglarz Dlaczego klastry energii mogą rozwiązać lokalne problemy energetyczne i środowiskowe?
Rozwój technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), jej magazynowania i produkcji w miejscu użycia pozwala na rozwiązywanie lokalnych problemów z zasilaniem. Stworzenie klastra energii, w skład którego wchodziłyby różne jej źródła – odnawialne (słońce, wiatr, geotermia, biomasa itp.) i nieodnawialne (jako uzupełniające), plus ewentualnie magazynowanie – dałoby szansę na optymalne wykorzystanie lokalnych możliwości i ograniczenie uzależnienia od centralnych systemów dostaw energii.
Gdyby źródła te się nawzajem uzupełniały, podniosłoby to pewność zasilania na danym terenie i pomogłoby zmniejszyć poważne straty w przesyle energii w systemie centralnym. Synergie w ramach klastrów energii wpłynąć mogłyby na pobudzenie rozwoju i zwiększenie zatrudnienia na poziomie lokalnym.
Ceny energii będą rosły
Polski system elektroenergetyczny jest zdekapitalizowany i wymaga dużych inwestycji. Oprócz konieczności sfinansowania nowych elektrowni i sieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta