Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierownicze stanowisko to więcej zobowiązań i wymagań

08 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Anna Telec

Osoby zarządzające zakładem pracy podlegają ostrzejszej ocenie i mogą stracić posadę w razie braku zaufania co do ich lojalności czy posiadanych kompetencji. Co do zasady nie mogą one oczekiwać zapłaty za pracę po godzinach.

Czasem wystarczą podejrzenia

TRYB

Utrata zaufania do pracownika jako przesłanka wypowiedzenia umowy może mieć szersze zastosowanie do osób na stanowiskach kierowniczych ze względu na szerszy zakres odpowiedzialności, a co za tym idzie – ostrzejsze kryteria oceny ich pracy.

- Czy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku dyrektora? Chodzi o sytuację, w której pracodawca nie dysponuje „żelaznymi" dowodami na nielojalność dyrektora, choć są po temu istotne wątpliwości.

Art. 30 § 3 kodeksu pracy stanowi, że oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W myśl natomiast § 4 tego przepisu, w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Nałożony na pracodawcę obowiązek ma charakter informacyjny. Jego naruszeniem jest brak wskazania przyczyny, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy lub niekonkretny, a także podanie przyczyny innej niż rzeczywista. Niepodanie przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy albo podanie jej w niewłaściwy sposób daje pracownikowi prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament