Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta sprzedaży z paragonów z błędną stawką

08 czerwca 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Naliczanie 23-proc. zamiast 8-proc. VAT w transakcjach ewidencjonowanych na kasie fiskalnej nie jest oczywistą pomyłką. Jeśli nie były one równolegle dokumentowane fakturami, to nie ma podstaw do odzyskania zawyżonego podatku.

- Rozliczany przeze mnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą – sklep. Większość sprzedaży podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Niedawno okazało się, że sprzedaż jednego z towarów dokumentowana była paragonami ze stawką VAT 23 proc., podczas gdy właściwa jest stawka VAT 8 proc. Czy podatnikowi w tej sytuacji przysługuje prawo do skorygowania zawyżonego VAT? – pyta czytelnik.

Zdarza się, że podatnicy ewidencjonujący sprzedaż na rzecz osób prywatnych za pomocą kas rejestrujących wystawią błędny paragon. Obowiązujący podatników w takich przypadkach sposób postępowania określa § 3 ust. 5 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU poz. 363; dalej: rozporządzenie). Przepis ten stanowi, że w przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik niezwłocznie ją koryguje przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

1) błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego),

2) krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.

W takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament