Stres może być przyczyną wypadku przy pracy
Nawet jeśli stres jest wpisany w charakter zawodu pracownika, może zostać uznany za powód wypadku przy pracy w sytuacji szczególnej, rażąco odbiegającej od codzienności w firmie.
Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: Ustawa). Zgodnie z tym przepisem za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło m.in. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych.
Definicja ustawowa obejmuje również inne okoliczności pozwalające uznać określone zdarzenie za wypadek przy pracy lub za zrównany z wypadkiem przy pracy. Jednak czy praca w stresujących warunkach bądź stresująca sytuacja mogą być uznane za przyczynę zewnętrzną oraz zdarzenie nagłe w rozumieniu Ustawy?
Powód z wewnątrz
Stres czy też stresujące warunki pracy co do zasady nie są uznawane ani za zewnętrzną, ani za nagłą przyczynę zdarzenia związanego z powstaniem urazu u zatrudnionego. Za dominujący należy uznać pogląd, że „sama w sobie" praca przy dużym obciążeniu psychicznym (jak np. na stanowisku dyrektora zakładu pracy), czy też na stanowisku, z którym związane jest podejmowanie istotnych decyzji lub występuje odpowiedzialność za działalność danej jednostki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta