Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za brutalne pobicie dziecka na 15 lat do kryminału

13 lipca 2017 | Prawo

Rodzicom i opiekunom grożą surowsze kary za przestępstwa popełnione wobec podopiecznych, np. znęcanie się, porwanie czy porzucenie.

agata Łukaszewicz

Za znęcanie się nad dzieckiem sprawca może trafić do więzienia nawet na dziesięć lat. To tylko jedna z surowszych kar, które obowiązują od czwartku (13 lipca) w kodeksie karnym. Autorem zaostrzeń jest prezydent Andrzej Duda we współpracy z rzecznikiem praw dziecka.

Chodzi o szczególną ochronę osób małoletnich, zwłaszcza poniżej 15. roku życia i nieporadnych życiowo – argumentował prezydent.

– Zaostrzając kary, nowela zmierza do ochrony najsłabszych, których skrzywdzić najłatwiej – uważa Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Obowiązki sądów

Będzie rewolucja w przepisach dotyczących ogólnych dyrektyw wymiaru kary. Chodzi o katalog okoliczności, które sąd uwzględnia, wydając wyrok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament