Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sprzedaż działek jest działalnością gospodarczą

13 lipca 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Właściciel, który przed sfinalizowaniem sprzedaży działek dzieli je, aktywnie zabiega w gminie o wybudowanie drogi do nich czy zatrudnia profesjonalnego pośrednika, musi liczyć się z tym, że zostanie uznany za podatnika.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 maja 2017 r. (I FSK 1728/15).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację wnioskodawczyni wskazała, że na podstawie umowy darowizny z lipca 2006 r. nabyła nieruchomość gruntową wraz z budynkiem mieszkalnym, chlewem i oborą. Nieruchomość objęta jedną księgą stanowiła gospodarstwo rolne, w skład którego wchodziły trzy działki. Z planu zagospodarowania przestrzennego wynikało, że część nieruchomości przeznaczona była pod zabudowę mieszkaniową, część pod działalność usługowo-produkcyjną, a część na tereny zieleni oraz użytki rolne.

Wnioskodawczyni tłumaczyła, że nie podjęła żadnych działań mających na celu zmianę przeznaczenia działek, nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce ani w Niemczech, gdzie też nie jest podatnikiem VAT. Z nieruchomości wydzieliła kilka działek, które już częściowo sprzedała, a teraz planuje sprzedaż reszty. Żeby jednak mogła przeprowadzić dalszy podział działek, a następnie je sprzedać, niezbędne jest zapewnienie im nowego dostępu do drogi publicznej. W związku z tym złożyła do gminy zapytanie o możliwość budowy nowej drogi. Gmina wykazała zainteresowanie budową i to na własny koszt.

Właścicielka gruntów wyjaśniła, że na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament