Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mobilne sieci 5G coraz bliżej

13 lipca 2017 | Ekonomia
Sieci komórkowe 5G będą wymagały inwestycji i nowych częstotliwości
źródło: Rzeczpospolita
Sieci komórkowe 5G będą wymagały inwestycji i nowych częstotliwości
Auta bez kierowcy to jedno z zastosowań sieci 5G.
źródło: Bloomberg
Auta bez kierowcy to jedno z zastosowań sieci 5G.

Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej i firmy telekomunikacyjne szykują się do uruchomienia sieci nowej generacji.

urszula Zielińska

W Polsce coraz więcej i głośniej mówi się o budowie sieci 5G, kolejnej generacji sieci mobilnego dostępu do internetu. Temat ten dominuje ostatnio w komunikacji decydentów w mediach społecznościowych. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska dała się przekonać i uważa, że możemy być pierwszym krajem w Europie z taką siecią. MC wyszło z inicjatywą porozumienia „5G dla Polski" i wraz z jego sygnatariuszami (obecnie około 20 podmiotów) szykuje rządową strategię budowy 5G. Państwowy operator telekomunikacyjny Exatel pokazał w środę prototypowe rozwiązanie 5G, ale nie liczy, że zawojuje dzięki temu kraj. Operatorzy mobilni i dostawcy ich sprzętu telekomunikacyjnego na razie głównie edukują urzędników i użytkowników, ale nie ukrywają, że w ich laboratoriach trwają prace nad technologią i jej zastosowaniami. Jednak zdaniem ekspertów 5G może zacząć działać w naszym kraju za siedem–osiem lat.

UKE szykuje pasmo

Aby ogólnopolskie sieci 4G (LTE) miały swojego następcę, musi zostać spełnionych wiele warunków.

Po pierwsze – zakończyć muszą się prace nad standardem sieci 5G. Po drugie, rząd musi wskazać i zwolnić częstotliwości radiowe, które operatorzy będą mogli wykorzystać do świadczenia usług. Zadbać trzeba także o to, aby fale radiowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament