Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Źle wskazany pracodawca to przegrana sprawa

13 lipca 2017 | Praca i ZUS

PROCES | Sąd tylko wyjątkowo naprowadzi pracownika, że pozwał podmiot, który co prawda go zwolnił, ale nie jest jego pracodawcą. W innych przypadkach pozew oddali. Rafał Krawczyk sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

- Zwolniony dyrektor gminnego domu pomocy społecznej został odwołany przez wójta. Czy żądając przywrócenia do pracy powinien w tej sytuacji pozwać gminę, wójta czy jeszcze inny podmiot? – pyta czytelnik.

Pozwanym w sprawie powinien być dom pomocy społecznej, ponieważ to ta jednostka organizacyjna była pracodawcą dla zwalnianego dyrektora.

Kwestie trafnego wyboru, a następnie właściwego oznaczenia strony pozwanej, choć wielokrotnie wyjaśniane w orzecznictwie, wciąż budzą duże wątpliwości. Są one natomiast bardzo istotne, ponieważ wskazanie niewłaściwego pozwanego kończy się przegraniem sprawy z uwagi na brak legitymacji procesowej po stronie pozwanej.

Adresat pozwu

W zwykłych procesach gospodarczych czy cywilnych pozywa się osoby fizyczne lub prawne. W procesach pracowniczych wybór pozwanego staje się czasem znacznie bardziej skomplikowany.

Po pierwsze, często nie cała osoba prawna, lecz jej wydzielona struktura organizacyjna, jest pracodawcą pracownika zgodnie z art. 3 kodeksu pracy. Po drugie nierzadkie są przypadki, szczególnie u pracodawców samorządowych, gdy czynności z zakresu prawa pracy wobec pracownika wykonuje nie sam pracodawca, lecz podmiot zewnętrzny. Z tych względów szczególnie częste przypadki niewłaściwego wskazania pozwanego obejmują pozwy zwolnionych dyrektorów samorządowych jednostek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament