Abolicja dla przedsiębiorczych matek nadal aktualna
Kobiety, które w latach 1999 – 2009 podczas przebywania na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nabytym z tytułu zatrudnienia na etacie nie opłaciły składek z tytułu prowadzonej jednocześnie działalności, ciągle mogą starać się o ich umorzenie.
Zasady obowiązujące od 1 stycznia 1999 r. w zakresie ubezpieczeń społecznych reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.). Zgodnie z art. 9 ust. 6 tej ustawy – w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r. – osoby przebywające na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie miały ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie miały innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Na podstawie zaś art. 6 ust. 1 pkt 5 powołanej ustawy takim innym tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń było prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Tytułem do ubezpieczeń nie była natomiast w takim przypadku umowa o pracę.
W związku z powyższym do 31 sierpnia 2009 r. w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym i jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej, osoba podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej działalności.
Skutki nowelizacji
Dopiero od 1 września 2009 r. nastąpiły zmiany dotyczące osoby prowadzącej pozarolniczą działalność lub współpracującej przy prowadzeniu tej działalności, które spełniają jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta