Dodatki do wynagrodzenia należą się również za czas łączenia pracy z urlopem rodzicielskim
Pracownik godzący aktywność zawodową z rodzicielstwem nie może być dyskryminowany. Powinien otrzymywać dodatkowe składniki płacy, odpowiednio obniżone, nawet gdy wchodzą one do podstawy zasiłku macierzyńskiego.
- Jedna z naszych pełnoetatowych pracownic od 1 maja 2017 r. łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u nas na 1/2 etatu. W podstawie wymiaru przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego uwzględniony jest m.in. dodatek za wysługę lat (tzw. dodatek stażowy). Zgodnie z regulaminem wynagradzania nie przysługuje on za okresy pobierania świadczeń należnych w razie choroby lub macierzyństwa. Czy w tej sytuacji wspomniany dodatek należy wypłacać za półetatową pracę łączoną z urlopem rodzicielskim? – pyta czytelniczka.
Zakładając, że pracownica nie została pozbawiona prawa do dodatku stażowego, w przedstawionych okolicznościach powinna go otrzymywać w okresie godzenia pracy z wypełnianiem obowiązków rodzicielskich. Wysokość tego dodatku, wynikająca z aktów wewnątrzzakładowych bądź z umowy o pracę, powinna być zmniejszona o połowę – czyli proporcjonalnie do obniżonego wymiaru czasu pracy.
Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na rzecz podmiotu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta