Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy wypowiedzeniu liczy się staż pracy przed transferem

13 lipca 2017 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz

Wypowiadając pracownikowi umowę o pracę, nowy pracodawca ma obowiązek uwzględnić okres zatrudnienia przypadający w dotychczasowym zakładzie pracy.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 6 kwietnia 2017 r. w sprawie C-366/15 w postępowaniu Unionen przeciwko Almega Tjänsteförbunden oraz ISS Facility Services AB.

W czym problem

Sprawa dotyczyła sytuacji czterech pracowników – członków szwedzkiego związku zawodowego Unionen. W wyniku przejęcia przedsiębiorstw, w których byli zatrudnieni, ich pracodawcą stała się spółka ISS. W momencie przejścia, pracownicy związani byli układem zbiorowym pracy, który przewidywał wydłużenie okresu wypowiedzenia po spełnieniu określonych przesłanek. Po pierwsze, możliwość taka dotyczyła pracowników pomiędzy 55. a 64. rokiem życia. Po drugie, okres nieprzerwanego zatrudnienia musiał wynosić minimum 10 lat. Po trzecie, przyczyna wypowiedzenia nie mogła dotyczyć pracownika. Pracodawca przejmujący również objęty był układem zawartym pomiędzy organizacją pracodawców Almega oraz związkiem zawodowym Unionen. Jego postanowienia potwierdzały przedstawione powyżej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament