Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja członka zarządu wolna od składek

13 lipca 2017 | Praca i ZUS | Katarzyna Kamińska

Jeśli członek zarządu pełni swoją funkcję na podstawie powołania, nie podlega ani ubezpieczeniom społecznym, ani zdrowotnemu. Inaczej jest, gdy dodatkowo zawrze ze spółką umowę o pracę lub kontrakt cywilnoprawny.

Stosunek prawny między spółką a członkiem jej zarządu może zostać uregulowany w drodze różnych aktów prawnych. Szczegółowe obowiązki reprezentanta spółki mogą zostać wskazane w samej uchwale o powołaniu do pełnienia tej funkcji, w umowie o pracę, czy też w umowie cywilnoprawnej. Wybór danego rozwiązania ma przy tym określone konsekwencje w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, a w konsekwencji – wpływa na wymiar związanych z tym obciążeń publicznoprawnych.

Zatrudnienie na etacie

(Prawie) nic nie stoi na przeszkodzie zatrudnienia członka zarządu na podstawie umowy o pracę. Kodeks pracy w niektórych przepisach reguluje sytuację osób zarządzających zakładem pracy (chociażby w zakresie wymiaru czasu pracy), a zatem wprost dopuszcza taką możliwość.

Wątpliwości może budzić istotny element stosunku pracy, jakim jest konieczność występowania podporządkowania poleceniom pracodawcy. W przypadku członków zarządu, którzy są reprezentantami spółki, a zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament