Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paliwo do samochodu wspólnika można ująć w księdze prowadzonej przez spółkę

13 lipca 2017 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Nawet, gdy tylko jeden wspólnik używa pojazdu na potrzeby działalności gospodarczej dwuosobowej spółki cywilnej, to robi to w jej interesie. Wydatki związane z używaniem auta są zatem kosztem obu osób, stosownie do ich udziałów w zysku.

Jestem wspólnikiem w dwuosobowej spółce cywilnej (drugim wspólnikiem jest mój brat). Spółka cywilna jest podatnikiem VAT czynnym. Na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę wykorzystuję swój prywatny samochód osobowy. Nie jest on środkiem trwałym spółki. Z samochodu korzystam tylko ja. Faktury potwierdzające ponoszenie wydatków związanych z używaniem samochodu są wystawiane na mnie. Ani ja, ani drugi wspólnik nie mamy innej działalności gospodarczej niż ta prowadzona w formie spółki cywilnej. Czy wydatki związane z używaniem pojazdu (głównie paliwo) mogą być ujmowane w prowadzonej przez spółkę cywilną podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

W związku z używaniem samochodu osobowego, stanowiącego osobisty majtek wspólnika spółki cywilnej, na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być ponoszone wydatki związane z używaniem tego pojazdu, w szczególności wydatki na paliwo, ale także inne wydatki eksploatacyjne, np. zakup części zamiennych, olejów silnikowych, płynów hamulcowych, a także koszty napraw, przeglądów, itp. Zasadniczo nie ma przeszkód, aby takie wydatki mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament