Kolejna rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych
W czwartek Senat ma się zająć zmianami w zasadach działania spółdzielni. Oznaczają one konieczność korekty regulaminów wewnętrznych i statutów– zauważa prawnik.
Ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze Sejm uchwalił na 45. posiedzeniu, 7 lipca br.. Za głosowało 294 posłów, przeciw – 34, wstrzymało się 112.
Zmienione ustawy są wyrazem wypracowanego przez ustawodawcę kompromisu między środowiskiem spółdzielczym a przeciwnikami działania spółdzielni mieszkaniowych. Większość zmian jest konsekwencją wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i prawa spółdzielczego. Sejm pracował nad projektem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (druk nr 1666), do którego wprowadzono jednak drobne poprawki.
Najwięcej zmian dotyczy nabywania członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych. Wprowadzono do ustawy wyraźną zasadę związania członkostwa z prawem do lokalu albo umową o budowę lub ustanowienie prawa do lokalu. Osoba, która zbyła prawo do lokalu, będzie pozbawiona członkostwa w spółdzielni na podstawie uchwały rady nadzorczej o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta