Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejna rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych

13 lipca 2017 | Prawo | Dariusz Wociór

W czwartek Senat ma się zająć zmianami w zasadach działania spółdzielni. Oznaczają one konieczność korekty regulaminów wewnętrznych i statutów– zauważa prawnik.

Ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze Sejm uchwalił na 45. posiedzeniu, 7 lipca br.. Za głosowało 294 posłów, przeciw – 34, wstrzymało się 112.

Zmienione ustawy są wyrazem wypracowanego przez ustawodawcę kompromisu między środowiskiem spółdzielczym a przeciwnikami działania spółdzielni mieszkaniowych. Większość zmian jest konsekwencją wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i prawa spółdzielczego. Sejm pracował nad projektem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (druk nr 1666), do którego wprowadzono jednak drobne poprawki.

Najwięcej zmian dotyczy nabywania członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych. Wprowadzono do ustawy wyraźną zasadę związania członkostwa z prawem do lokalu albo umową o budowę lub ustanowienie prawa do lokalu. Osoba, która zbyła prawo do lokalu, będzie pozbawiona członkostwa w spółdzielni na podstawie uchwały rady nadzorczej o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament