Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywrócony na etat musi zwrócić świadczenie

13 lipca 2017 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Pracownik, który walczył w sądzie o przywrócenie do pracy, nie uwolni się od zwrotu odprawy powołując na brak świadomości, iż będzie musiał ją oddać i wydał te pieniądze.

- Pracownik zwolniony z przyczyn dotyczących pracodawcy otrzymał odprawę. Odwołał się jednak od wypowiedzenia i wygrał sprawę o przywrócenie do pracy. Czy w związku z realizacją wyroku możemy domagać się zwrotu odprawy? – pyta czytelnik.

Przywrócenie do pracy powoduje „odnowienie" zakończonego stosunku pracy. W związku z tym wypłacona odprawa z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracodawcy traci podstawę wypłaty i staje się świadczeniem nienależnym. Wraz z przywróceniem pracownika do pracy i podjęciem obowiązków odprawę należy zaliczyć na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Podstawa wypłaty...

Zwolnienie pracownika może być połączone z wypłaceniem mu odprawy w związku z wypowiedzeniem podyktowanym przyczynami niedotyczącymi pracowników. Dotyczy to sytuacji, w której:

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament