Przywrócony na etat musi zwrócić świadczenie
Pracownik, który walczył w sądzie o przywrócenie do pracy, nie uwolni się od zwrotu odprawy powołując na brak świadomości, iż będzie musiał ją oddać i wydał te pieniądze.
- Pracownik zwolniony z przyczyn dotyczących pracodawcy otrzymał odprawę. Odwołał się jednak od wypowiedzenia i wygrał sprawę o przywrócenie do pracy. Czy w związku z realizacją wyroku możemy domagać się zwrotu odprawy? – pyta czytelnik.
Przywrócenie do pracy powoduje „odnowienie" zakończonego stosunku pracy. W związku z tym wypłacona odprawa z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracodawcy traci podstawę wypłaty i staje się świadczeniem nienależnym. Wraz z przywróceniem pracownika do pracy i podjęciem obowiązków odprawę należy zaliczyć na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Podstawa wypłaty...
Zwolnienie pracownika może być połączone z wypłaceniem mu odprawy w związku z wypowiedzeniem podyktowanym przyczynami niedotyczącymi pracowników. Dotyczy to sytuacji, w której:
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta