Istotny pogląd, czyli jak prezes UOKiK może ingerować w spór sądowy przedsiębiorcy
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma od kwietnia 2016 r. możliwość przedstawiania sądom istotnych poglądów w toczących się przed nimi indywidualnych sprawach dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów. Na czym polega to uprawnienie i jakie przynosi skutki?
Prezes UOKiK chętnie korzysta z tego nowego uprawnienia i w okresie nieco ponad roku obowiązywania regulacji wydał już ponad 80 istotnych poglądów. Wszystkie z dotychczas przedstawionych dotyczyły wyłącznie spraw z zakresu ochrony konsumentów, w tym w zdecydowanej większości kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego oraz umów ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, a jeden z nich stanowił opinię na temat interpretacji pojęcia trwałego nośnika. Należy pamiętać jednak, iż prezes UOKiK może przedstawić istotny pogląd także w sprawach z zakresu ochrony konkurencji, i także w sporach toczących się między samymi przedsiębiorcami.
Przyjaciel sądu
Tym, co odróżnia przedstawienie istotnego poglądu od innych przypadków udziału prezesa UOKiK w postępowaniach sądowych jest brak statusu strony. Prezes UOKiK nie jest w takim przypadku stroną postępowania sądowego, a występuje w roli przyjaciela sądu (amicus curiae), dzieląc się z sądem posiadanymi informacjami i specjalistyczną wiedzą, przedstawiając argumenty i poglądy istotne dla danego sporu, zwracając uwagę sądu na istotne dla sprawy aspekty. Jedynymi warunkami dla przedstawienia przez prezesa UOKiK istotnego poglądu są:
- rodzaj sprawy (z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów) oraz
- wystąpienie interesu publicznego.
Decyzja o przedstawieniu poglądu jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta