Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto wykonał roboty budowlane

14 lipca 2017 | Prawo w biznesie | Krzysztof Dorywalski

Znowelizowana treść art. 6471 Kodeksu cywilnego pozostawia wątpliwości interpretacyjne. Nie są one w praktyce jasne dla przedsiębiorców budowlanych, co może utrudnić ich rozliczenia finansowe.

Z art. 6471 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że „Inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonywanych przez niego robót budowlanych (...)".

Szczegółowy przedmiot robót

Przede wszystkim wątpliwości może budzić odniesienie do robót budowlanych „wykonanych przez niego", czyli podwykonawcę. W związku z taką treścią przepisu można bronić poglądu, że roboty budowlane wykonane nie przez podwykonawcę, lecz przez inny podmiot, któremu podwykonawca je powierzył, nie są robotami „wykonanymi przez niego", zatem za zapłatę wynagrodzenia za takie roboty inwestor (generalny wykonawca) nie odpowiada.

Wątpliwości budzić może również przesłanka w postaci konieczności zgłoszenia „szczegółowego" przedmiotu robót. Niełatwo rozstrzygnąć kiedy przedmiot robót można uznać za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament