Jakie uprawnienia i obowiązki komplementariusza, jakie zaś akcjonariusza
Przystąpienie nowego komplementariusza polega na tym, że w tym charakterze wstępuje do spółki ktoś zupełnie nowy albo też następuje modyfikacja statusu wspólnika z dotychczasowego akcjonariusza na komplementariusza.
W świetle art. 149 § 2 kodeksu spółek handlowych wykluczone jest wypowiedzenie umowy tej spółki przez akcjonariusza. Utrata członkostwa przez tego wspólnika w w/w podmiocie możliwa jest wyłącznie na skutek zbycia akcji (np. ich sprzedaży) bądź ich umorzenia. Przy czym, konieczne jest unicestwienie wszystkich należących do niego akcji. Natomiast gdy akcjonariusz posiada równocześnie status komplementariusza, to - jako komplementariusz - może on wypowiedzieć umowę spółki, jako akcjonariusz zaś - zbyć całość akcji (ewentualnie je umorzyć).
Tylko łączne dokonanie czynności
Tylko łączne dokonanie obu wskazanych czynności wywoła efekt w postaci definitywnego wystąpienia ze spółki. W przeciwnym wypadku w zależności od rodzaju czynności, tzn. unicestwienia akcji albo wypowiedzenia stosunku spółki (ewentualnie przeniesienia przez komplementariusza ogółu jego praw i obowiązków w spółce na inną osobę w trybie art. 10 § 1 – 3 k.s.h., co autorka pomija), osoba będąca akcjonariuszem – komplementariuszem bądź utraci status tylko akcjonariusza, bądź tylko komplementariusza.
Musi być w statucie
Jednoznacznie wskazuje to zatem, że jedynie komplementariusz może wypowiedzieć umowę spółki komandytowo – akcyjnej (dalej: S.K.A.). Warunkiem jest jednak, aby statut przewidywał taką możliwość. Stosuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta