Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardzo stare jak nowe

14 lipca 2017 | Modernizacja roku
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Gdańsk zgłosił do konkursu dwie efektowne inwestycje. Bramę Nizinną przy ul. Grodza Kamienna 5 oraz kamienicę przy ul. Wajdeloty 14.

W ramach prac przygotowawczych do modernizacji Bramy Nizinnej wykonane zostały badania i ekspertyzy niezbędne do opracowania dokumentacji budowlano–konserwatorskiej zespołu bramy, na podstawie których realizowany był remont obiektu.

Prace budowlano–konserwatorskie rozpoczęto już w 2015 r. Dzięki nim przeprowadzono remont dachu wraz z założeniem nowej instalacji odgromowej oraz część prac konserwatorskich zabezpieczających elementy kamiennego detalu architektonicznego związanego z konstrukcją dachu Bramy Nizinnej. Wykonane zostało przyłącze wodno–kanalizacyjne do pomieszczenia magazynowego oraz wewnętrzna, posesyjna instalacja wodno–kanalizacyjna do obiektu. Przeprowadzono też prace konserwatorskie zabytkowych wrót i furtek zespołu Bramy Nizinnej. Ich celem było zabezpieczenie i zachowanie jak największej ilości zabytkowego, oryginalnego materiału czterech skrzydeł wrót oraz czterech skrzydeł furtek drewnianych.

W zakresie realizowanych w 2016 r. prac znalazły się między innymi: remont sklepienia przejazdu bramnego, ścian i sklepień pomieszczeń we wnętrzu bramy (z pominięciem lewego odwachu), wymiana okien i drzwi zewnętrznych w całym obiekcie z przywróceniem im historycznego charakteru. Stolarka znakomicie dopełnia i podkreśla walory artystyczne i architektoniczne zabytkowego zespołu obronnego. Wykonano podziemny łącznik pomiędzy pomieszczeniem magazynowym a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament