Czy można podważyć opinię biegłego, bo nie przekonała strony
Fakt, że opinia biegłego w postępowaniu karnym nie jest dla strony przekonująca, nie zawsze stanowi podstawę dopuszczenia opinii uzupełniającej lub nowej. Jeśli opinia, zdaniem sądu, będzie przekonująca, a przy tym będzie jasna, pełna i nie będzie zawierała sprzeczności, przeciwne twierdzenie strony nie będzie stanowiło skutecznej podstawy odwoławczej.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 kwietnia 2017 r. (II KK 79/17).
W sprawie sąd rejonowy uznał oskarżonego winnym popełnienia czynu z art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu karnego w zw. z art. 64 § 2 kodeksu karnego (spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ramach powrotu do przestępstwa, tzw. multirecydywy). Sąd, po ustaleniu, że oskarżony wziął udział w pobiciu pokrzywdzonego na klatce schodowej i że używając nieustalonego narzędzia zadał pokrzywdzonemu uderzenia w głowę i twarz, powodując następnie jego upadek po schodach na niższą kondygnację, orzekł 6 lat pozbawienia wolności oraz środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości.
Obrońca oskarżonego zaskarżył wyrok w całości, zarzucając mu obrazę przepisów postępowania oraz błędy w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia. Obrońca wniósł o uniewinnienie oraz o dopuszczenie dowodu z uzupełniającej opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej. Przeprowadzenie dowodu z uzupełniającej opinii biegłego było zdaniem obrońcy niezbędne w celu ustalenia, które dokładnie i czym spowodowane obrażenia pokrzywdzonego były ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, powodującym realne zagrożenie życia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta