Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trochę ochrony dla słabszych ekonomicznie

14 lipca 2017 | Prawo w biznesie | Aleksandra Berger

Nowe przepisy mają wyeliminować nieuczciwe praktyki rynkowe w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie produkcji, przetwórstwa oraz dystrybucji produktów rolnych i żywności.

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, tzw. ustawa o przewadze kontraktowej (dalej: ustawa) weszła w życie 12 lipca 2017 r.. Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakładce „Aktualności", opublikowany został w tej sprawie komunikat dotyczący praktycznego zastosowania nowych przepisów, w formie pytań i odpowiedzi. Prezes UOKiK, udzielając odpowiedzi na pytania, wskazał na najważniejsze kwestie w kontekście przepisów zakazujących wykorzystywania przewagi kontraktowej. Wskazał również o czym powinien pamiętać przy weryfikacji swoich umów przedsiębiorca nabywający lub sprzedający produkty rolne i spożywcze.

Cel wprowadzenia nowych przepisów

Na wstępie wyjaśnić należy, iż ustawa ma na celu eliminację nieuczciwych praktyk rynkowych w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie produkcji, przetwórstwa oraz dystrybucji produktów rolnych i żywności. Argumentacja ustawodawcy co do potrzeby wprowadzenia takiej regulacji opiera się na braku równowagi sił pomiędzy przedsiębiorcami biorącymi udział w łańcuchu dostaw artykułów rolnych i żywności oraz potrzebie zapewnienia ochrony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament