Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kulturalna synagoga

14 lipca 2017 | Modernizacja roku
źródło: materiały prasowe

W Koronowie zrekonstruowano i przebudowano budynek synagogi. Przeprowadzono prace konserwatorskie i roboty budowlane wraz z adaptacją na cele kulturalno–oświatowe.

Synagoga w Koronowie to jeden z najcenniejszych tego typu zabytków w północnej części Polski. Zbudowano ją w 1856 roku, ale wiernym wyznania mojżeszowego nie służyła zbyt długo, gdyż na początku XX wieku prawie wszyscy z nich opuścili miasto. Pozbawiona opieki zaczęła niszczeć. Bydgoscy Żydzi, którzy się nią opiekowali, postanowili obiekt sprzedać. Kupiło go, działające w tym czasie w Koronowie, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Była to jednak krótka, przedwojenna historia. W czasie wojny, przejęta przez Niemców, służyła jako magazyn. Po wojnie przekazano budynek Centrali Wynajmu Filmów i w jej pomieszczeniach uruchomiono kinoteatr Brda. Po zakończeniu funkcjonowania kina obiekt użytkowany był przez różne organizacje. Doprowadziło to do stopniowego zniszczenia synagogi....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament