Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydamy 650 mln zł na innowacje

14 lipca 2017 | Ekonomia
Wiktor Janicki
źródło: materiały prasowe
Wiktor Janicki

W przypadku najlepszych ośrodków w USA czy Szwajcarii poziom finansowania nauki z pieniędzy prywatnych sięga co najmniej 40 proc. – mówi dyrektor generalny Roche Polska.

Wiktor Janicki

Rz: Branża farmaceutyczna od pewnego czasu zwraca uwagę na bariery dla innowacji w Polsce: brak powiązania nakładów na badania i rozwój (B+R) z refundacją leków, rozwleczone procedury badań klinicznych czy kulejącą współpracę nauki z biznesem. Widzi pan szansę na rozwiązanie tych problemów?

Mimo braku ścisłego powiązania inwestycji w innowacje z refundacją zauważamy pewne oznaki wyczekiwanych zmian. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rozwoju deklarują, że pracują nad tzw. refundacyjnym trybem rozwojowym, czyli nowelizacją ustawy refundacyjnej, która miałaby na celu powiązanie inwestycji w B+R w Polsce z poziomem refundacji innowacyjnych leków. Pierwotnie takie rozwiązania miały wejść w życie już na początku tego roku, ale prace legislacyjne przesunęły się w czasie. Cieszy nas jednak to, że niedawno minister Konstanty Radziwiłł oficjalnie potwierdził, iż oczekiwana przez nas zmiana przepisów to właściwy kierunek. Myślę, że opóźnienia legislacyjne mogą wynikać z faktu, że dotychczas nikt w Europie nie wdrożył takich rozwiązań, jakie opracowano w Polsce.

Polska będzie pierwszym krajem, który stworzy system wiążący innowacje z refundacją?

W Europie funkcjonują zróżnicowane rozwiązania, m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament