Tajemnica tajemnicy nierówna
Czy różnica w definicji tajemnicy przedsiębiorstwa – polskiej i unijnej – wywoła trzęsienie ziemi – zastanawia się prawnik.
Fundamentalnym elementem całego systemu ochrony informacji poufnych jest definicja tajemnicy przedsiębiorstwa. Decyduje o tym, które informacje i pod jakimi warunkami mogą być chronione. Uchwalona niedawno dyrektywa UE nr 2016/943 zawiera inaczej brzmiącą definicję tajemnicy przedsiębiorstwa niż obowiązująca w polskim prawie. Rodzi się więc pytanie, czy ta różnica wywoła trzęsienie ziemi w ochronie know-how?
Znaczenie definicji
Na początku warto się zastanowić, jakie skutki miałaby zmiana definicji ustawowej. Przede wszystkim może powodować konieczność audytu wszystkich uprzednio zawartych umów, a także modyfikacji strategii ochrony informacji poufnych. Umowy dotyczące ochrony i transferu know-how, porozumienia NDA, regulaminy pracownicze czy też umowy badawczo-rozwojowe często odnoszą się bowiem – określając przedmiot ochrony – do definicji ustawowej. Strony opisują w takich kontraktach np. konkretne przesłanki ustawowe i dostosowują je do potrzeb i danej sytuacji. Tym samym zmiana definicji i przesłanek będzie wymagała – co najmniej – zastanowienia się, czy zakładana ochrona nadal obowiązuje, a także, czy nie jest konieczna zmiana dotychczasowych porozumień i regulaminów obowiązujących w przedsiębiorstwie.
Definicja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta