Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rękojmia wiąże się z umową

14 lipca 2017 | Dobra Firma

Uprawnienia wynikające z rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie przechodzą wraz ze sprzedażą rzeczy na kolejnego nabywcę – wynika z uchwały Sądu Najwyższego. Kaja Jakubczak

Ze względu na fakt, że przepisy kodeksu cywilnego regulujące odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej nie zawierają unormowań odnoszących się do przejścia uprawnień kupującego na jego następców prawnych, kwestie te od dawna budzą wiele wątpliwości w doktrynie i orzecznictwie.

Orzecznictwo w przeszłości

W orzecznictwie Sądu Najwyższego, kwestia przejścia uprawnień z tytułu rękojmi na dalszego nabywcę rzeczy rozstrzygana była niejednolicie. W sporym uproszczeniu da się natomiast wskazać dwa główne, prezentowane w przeszłości stanowiska.

Zgodnie z pierwszym stanowiskiem, uprawnienia z rękojmi, podobnie jak z gwarancji, nie ograniczają się do osoby kupującego, ale przechodzą automatycznie na jego następców. Przejście tych uprawnień na dalszych nabywców rzeczy uzasadniane było dwojako. Po pierwsze, w wyroku z 5 kwietnia 1974 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że uprawnienia z rękojmi udzielane są kupującemu ze względu na jego prawo własności do określonej rzeczy. Jeżeli więc własność rzeczy i związane z nią jej posiadanie przechodzą na dalszego nabywcę, na niego też przechodzą uprawnienia związane z posiadaniem tej rzeczy, do których należy zaliczyć uprawnienia z rękojmi (sygn. II CR 109/74, OSP 1976, nr 5 poz. 92). W innej uchwale Sąd Najwyższy przyjął, że uprawnienia z rękojmi i gwarancji mają charakter czysto zobowiązaniowy i nie są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament