Bankowe finansowanie także dla deweloperów
Za co powstają inwestycje komercyjne.
Niskie stopy procentowe sprzyjają inwestorom chcącym finansować swoją działalność na rynku nieruchomości z kredytów. Z jednej strony zdolność kredytowa jest większa niż w okresie wyższych stóp procentowych, co oznacza, że można się zadłużyć na większą kwotę, z drugiej - koszt obsługi kredytu jest mniejszy dzięki niższym odsetkom. Korzystać z dobrych warunków mogą także deweloperzy.
Nie tylko obligacje
Firmy deweloperskie mogą się finansować dwoma rodzajami kapitału: własnym i obcym. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim gotówka pochodząca np. z zysków lub emisji akcji, w skład tej drugiej wchodzi dług, głównie kredyty i obligacje.
O ile banki chętnie finansują (przy określonej przedsprzedaży czy przednajmie) deweloperskie inwestycje mieszkaniowe i biurowe, w których nieruchomość, na jakiej prowadzone będą prace budowlane stanowi zabezpieczenie kredytu, o tyle zakup samego gruntu sfinansowany musi być z innych środków. Dodatkowo, ze względu na rosnącą konkurencję pomiędzy deweloperami o nowe grunty, szybka ich akwizycja stanowi dużą przewagę konkurencyjną. Do tego potrzebne są odpowiednio duże środki, stąd tak rosnąca popularność obligacji (ich emisję można przeprowadzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta