Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prymat polityki nad prawem

14 lipca 2017 | Druga strona | Tomasz Pietryga

Jeżeli ktoś z uwagą słuchał wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego sprzed ponad roku o konieczności odcięcia sądownictwa od PRL-owskiej pępowiny jako siedliska patologii, nie powinien być zaszokowany ani przyjęciem przez Sejm ustawy o KRS i ustawy sędziowskiej, ani pojawieniem się radykalnego projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Ten ostatni ma doprowadzić do twardego resetu, wymiany kadr najważniejszego sądu w Polsce. Operacja ma być przeprowadzona pod pełną kontrolą władzy politycznej. Taki sam manewr na innych szczeblach Temidy ma zapewnić uchwalone w środę prawo o ustroju sądów powszechnych.

PiS, dążąc do radykalnej wymiany sędziowskich elit, umożliwił powstanie bardzo niebezpiecznego mechanizmu. Nowe elity mogą być budowane na przesłankach pozamerytorycznych, eliminacji niepokornych, oportunizmie, tworzeniu sieci zależności pomiędzy decyzyjnymi politykami i chcącymi zrobić kariery sędziami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament