Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ponad 25 mld zł na daniny PiS

14 lipca 2017 | Ekonomia
PiS potrzebuje coraz więcej dochodów, by zrealizować swoje ambitne plany
źródło: Rzeczpospolita
PiS potrzebuje coraz więcej dochodów, by zrealizować swoje ambitne plany

Opłata paliwowa to tylko jeden z planowanych przez rząd dodatkowych parapodatków. Wszystkie obciążą kieszenie konsumentów.

Anna Cieślak-Wróblewska

W Sejmie leży już projekt ustawy o niewinnie brzmiącym tytule „o rynku mocy". I choć w większości poświęcony jest on rzeczywiście tej tematyce, przewiduje także wprowadzenie tzw. opłaty mocowej. Można też ją nazwać opłatą energetyczną, bo ma ją płacić każdy – i gospodarstwa domowe, i firmy korzystające z energii elektrycznej.

W projekcie nie ma kalkulacji, ile dokładnie taka jednostkowa opłata miałaby wynosić. Wyliczono jednak koszty rynku mocy na ok. 3,8 mld zł rocznie, więc na takie wpływy do kas spółek energetycznych liczy prawdopodobnie Ministerstwo Energii. I dodaje, że dodatkowe pieniądze są potrzebne, by sfinansować inwestycje konieczne dla utrzymania na bezpiecznym poziomie dostaw energii.

Składki na konkretne cele

Podobne uzasadnienie mają też inne pomysły PiS – chodzi o swego rodzaju składki na dany, konkretny cel. W ramach prawa wodnego wprowadzona ma zostać opłata za korzystanie z wody dla niektórych podmiotów gospodarczych. Całość wpływów, czyli ok. 2,6 mld zł rocznie, ma być przeznaczona na niezbędne inwestycje w gospodarce wodnej (np. zabezpieczenie przeciwpowodziowe).

Podwyżka opłaty paliwowej o 20 groszy na litrze, co ma przynieść ok. 5 mld zł rocznie, to odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10800

Wydanie: 10800

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament