Odszkodowanie nie zawsze w najwyższej wysokości
Wysokość odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę powinna być uzależniona w szczególności od stopnia naruszenia przepisów przez pracodawcę, dotkliwości rozwiązania umowy dla pracownika czy długości okresu wypowiedzenia. Pracodawca może kwestionować wysokość przyznanego odszkodowania, nawet jeżeli mieści się ono w ustawowych granicach.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 marca 2015 r. (I PK 190/14).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony przez dziewięć miesięcy. Okres wypowiedzenia wynosił miesiąc. Pracodawca wypowiedział mu umowę, zarzucając niewywiązywanie się z obowiązków. Pracownik odwołał się do sądu.
Rozstrzygnięcia sądów
Sąd rejonowy stwierdził, że przyczyny wypowiedzenia były nieprawdziwe i zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Sąd okręgowy podzielił pogląd sądu rejonowego co do wadliwości wypowiedzenia. Uznał jednak za nieuzasadnione przyznanie odszkodowania w maksymalnej wysokości. Obniżył je do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta