Rada gminy może różnicować stawki opłaty targowej
Ustalane przez radę gminy stawki opłaty targowej nie muszą być jednakowe dla wszystkich targowisk znajdujących się na terenie gminy. Mogą być zróżnicowane, inne dla terenów targowiska, których właścicielem jest gmina i inne dla terenów targowiska, których właścicielem są inne osoby. Warunkiem jest wyłącznie, aby określona przez radę dzienna wysokość opłaty nie przekraczała górnej granicy kwotowej dziennej stawki opłaty wyznaczanej przez Ministra Finansów.
Opłata targowa jest fakultatywną opłatą lokalną. Na terenie danej gminy może ją wprowadzić rada gminy (art. 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: u.p.o.l.). Jej pobór zależy zatem od podjęcia przez radę gminy stosownej uchwały wprowadzającej tę opłatę na terenie gminy. Uprawnienia rady Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie w uchwale z 2 sierpnia 2016 r. (sygn. akt 17.185.2016) wskazała, że „obowiązek pobierania opłaty targowej 1.01.2016 r. przestał mieć płynący z ustawy, obligatoryjny charakter, co oznacza, że pobór przez gminę opłaty targowej od 2016 r. wymaga podjęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta