Sędziowie: reforma pogrąży polskie sądy
Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym może spowolnić orzekanie. Zmiany w sądach powszechnych mogą doprowadzić wręcz do klęski.
Agata Łukaszewicz
Oficjalne wyniki sądów w 2016 r. są dużo gorsze niż rok wcześniej. Liczba spraw załatwionych w sądach powszechnych rosła od 2012 do 2015 r . W 2016 była jednak mniejsza o 6 proc. w porównaniu z 2015 r. Na tym nie koniec. Więcej jest spraw niezałatwionych – przybyło ich 31 proc.
– Jest szansa, że będzie lepiej – zapewnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. I wylicza instytucje, które mogą pomóc: punkty kontaktowe w sądach, aby współpraca sądowa w sprawach z elementem zagranicznym nabrała tempa, losowanie składów sędziowskich i równe obciążenia sędziów.
Na podpis prezydenta czekają bowiem nowelizacje: ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawa o ustroju sądów powszechnych. W kolejce czeka następna rewolucja w Sądzie Najwyższym?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta