Błędy w uchwałach dotacyjnych z zakresu ochrony środowiska
Regionalne izby obrachunkowe w toku postępowań nadzorczych często stwierdzają naruszenia prawa w uchwałach dotacyjnych z zakresu ochrony środowiska. Ale są sposoby, by tego uniknąć.
Dotowanie zadań z zakresu ochrony środowiska z roku na rok przybiera na znaczeniu. Chodzi tu o szerokie spektrum zadań, począwszy od kwestii budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, przez wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, aż po kwestie usuwania azbestu. Podstawą prawną aktów prawa miejscowego w tym zakresie są przepisy ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (dalej poś). Zasadnicze znaczenie ma jednak art. 403 tej ustawy.
Zasady udzielenia dotacji
Jak wynika z ust. 4 wspomnianego wyżej art. 403 poś, finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, może polegać na udzielaniu z budżetu gminy lub budżetu powiatu dotacji celowej (w rozumieniu przepisów ustawy 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych) na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:
- podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności:
• osób fizycznych
• wspólnot mieszkaniowych
• osób prawnych
• przedsiębiorców
- jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
Dalej, zgodnie z ust. 5 art. 403 poś, zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta