Mars nasz codzienny
W tym roku minęło 20 lat od rozpoczęcia intensywnych badań Czerwonej Planety.
4 lipca 1997 r. amerykańska sonda kosmiczna Mars Pathfinder dotarła do celu. Było to pierwsze urządzenie badawcze sterowane z Ziemi, jakie stanęło na powierzchni Marsa.
Sonda składała się z trzech części: modułu przelotowego, lądownika wyposażonego w aparaturę meteorologiczną i kamerę stereoskopową osadzoną na rozkładanym maszcie oraz sześciokołowego łazika o nazwie Sojourner. Ten mobilny instrument o wielkości mikrofalówki miał zbadać skład chemiczny skał i gleby. Jego konstrukcja stanowiła podstawę do rozwoju następnych marsjańskich pojazdów, które zostały wysłane w kolejnych misjach.
6 lipca 1997 r. Sojourner po raz pierwszy dotknął planety. Bardzo szybko zobaczyliśmy pamiętne zdjęcia powierzchni Marsa. Za pomocą spektrometru rentgenowskiego (APXS) łazik przeprowadził badania gleby. Kolejne dwa i pół miesiąca Sojourner analizował skład chemiczny 15 kamieni i wykonał eksperymenty mające służyć usprawnianiu instrumentów podczas kolejnych ekspedycji.
27 września 1997 r. odebrano ostatnie dane z sondy, po czym utracono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta