Polskie firmy mogą zarobić na obronie Unii
Powstanie Europejskiego Funduszu Obronnego oznacza miliardy euro na wspólne projekty dla przedsiębiorstw. Pierwsze konkursy już ruszyły.
Aleksandra ptak
– Od 60 lat nie było takiej zgody w Komisji Europejskiej jak dziś, by ruszyć ze wspólną polityką obronną – mówi „Rzeczpospolitej" Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Dla polskich firm zgoda europejska oznacza przede wszystkim szanse na spore pieniądze na badania i rozwój. Jeśli tylko wystartują w przetargach, znajdą kontrahentów z innych krajów, a Polska dołoży do budżetu projektów.
Zgoda przelicza się na pieniądze
Europejski Fundusz Obronny ma przyspieszyć rozwój europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Na badania naukowe z zakresu obronności, elektroniki, oprogramowania, robotyki etc. do końca 2019 r. będzie 90 mln euro, z czego 25 mln euro będzie wydane już w 2017 r. W czerwcu KE ogłosiła już zaproszenie do składania wniosków nt....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta