Dopłata do wakacji także w małej firmie
Pracownik, który ma skorzystać z 14 dni wypoczynku w ciągłości, powinien otrzymać świadczenie urlopowe w stawce odpowiedniej do wymiaru etatu. Takie dofinansowanie przysługuje w firmach, które nie mają funduszu socjalnego i nie informowały, że nie będą wypłacać takich dopłat.
Pracodawcy, którzy posiadają zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs), mogą przewidzieć dofinansowania do wypoczynku i wypłacać je zgodnie z regulaminem zfśs, według określonych w nim zasad i kryteriów ich przyznawania. Z kolei firmy, w których nie ma funduszu socjalnego, mogą wypłacać świadczenia urlopowe.
Wyższy odpis socjalny
Od 1 stycznia 2017 r. zwiększony został limit pracowników z 20 do 50 w przeliczeniu na pełny etat, który obliguje firmy do utworzenia zfśs. Z tym dniem podniesiono też odpis na fundusz socjalny. Częstotliwość wpłat na konto zfśs nie uległa zmianie, podobnie jak terminy przekazywania środków.
Firmy posiadające zfśs mogą wypłacać dofinansowanie do tzw. wczasów pod gruszą. Jak każde inne świadczenie finansowane ze środków socjalnych jest ono nieobowiązkowe i przyznawane pracownikom w różnych kwotach w zależności od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
Zapominalscy muszą płacić
Pracodawca, u którego zatrudnienie w przeliczeniu na pełny etat na 1 stycznia 2017 r. okazało się niższe niż 50 i który nie posiada zfśs, nie musi wypłacać w 2017 r. świadczeń urlopowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta