Co robić gdy sąsiad wycina drzewa
Zasadą jest, iż wycinka drzewa lub krzewu wymaga zezwolenia właściwego organu. Od zasady tej istnieje wiele wyjątków.
- Sąsiad Pani Marii z terenu swojej posesji wyciął pięć starych topoli (w tym jedną pękniętą po burzy), dwa duże klony i kilka niewielkich krzaków bzu. Operacja ta mocno zdenerwowała Panią Marię. Nie tylko bowiem jest ona miłośniczką przyrody, ale wycinka dotyczyła drzew znajdujących się w ostrej granicy działki sąsiada i p. Marii. Przy czym – jak ustalił geodeta – pnie topoli znajdowały się dokładnie na granicy działek (choć za płotem p. Marii, który nie stał na granicy, ale w całości na terenie działki p. Marii), natomiast klony i bzy – po stronie sąsiada w odległości ok. 40 cm od granicy, lecz ich gałęzie częściowo znajdowały się po stronie Pani Marii. Na domiar złego, w miejscu po wyciętych drzewach i krzewach sąsiad zaczął składować materiały budowalne, które wykorzystywał do swojej działalność (usługi budowlano-remontowe), zarejestrowanej pod adresem domowym. Pani Maria postanowiła podjąć kroki prawne przeciwko sąsiadowi. Co może zrobić?
Przed przystąpieniem do rozważań administracyjnoprawnych, należy ustalić status własnościowy drzew, bowiem warunkuje on możliwość sięgnięcia przez Panią Sąsiedzką po środki cywilnoprawne oraz rzutuje na zakres praw przysługujących jej w postępowaniu administracyjnym.
Środki cywilnoprawne
W tym zakresie status poszczególnych roślin jest odmienny. Dla ustalenia właściciela drzewa miarodajne jest to, na której (czyjej)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta