Krótkotrwałe, ale częste choroby mogą być przyczyną zwolnienia
Zawsze tam, gdzie nie jest możliwe zwolnienie funkcjonariusza na innej podstawie prawnej, a zdaniem przełożonych nie powinien on pełnić służby, można rozstać się z nim ze względu na tzw. ważny interes służby.
- Policjant został zwolniony ze służby w Policji ze względu na ważny interes służby, czyli na podstawie art. 41 ust.2 pkt 5 ustawy o Policji (dalej uop). Uzasadnieniem takiej decyzji przełożonych były częste jego nieobecności (zwolnienia lekarskie), nietrwające jednak tyle, aby można go było zwolnić z powodu upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby (art. 41 ust.2 pkt.7 uop). Czy częste nieobecności, ale nietrwające zbyt długo, choć dezorganizujące i znacznie utrudniające realizację zadań nałożonych na formację, mogą być wystarczającym powodem zwolnienia ze względu na ważny interes służby?
Tak. Zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, policjanta można zwolnić ze służby w przypadku, gdy wymaga tego ważny interes służby. W przepisach uop nie zdefiniowano określenia "ważny interes służby". Nie zawarto tam też żadnych wskazówek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta